Ako zvládnuť maratón – séria

Keď okolo pobežia títo, len sa uhnite, tlieskajte, revte, a obdivujte.

Táto séria je zameraná na bežcov, ktorých o pár týždňov čaká polmaratón, maratón alebo iný podobne dlhý beh. Uplatniť tieto rady môžu aj štafetoví bežci, ak predpokladáme, že ich časť štafety je pre nich tiež relatívne dlhý beh. Pôvodne to bol jeden megadlhý článok, avšak rozhodli sme sa ho upraviť do jednotlivých častí tak, aby ste sa v ňom orientovali ľahšie.

Čo v sérii nájdete?

Séria je rozdelená do šiestich logických celkov, podľa ktorých si môžete postupne orientovať:

Ak máte nejaké ďalšie otázky, ktoré v článku nezodpoviem, pokojne sa pýtajte, buď v komentároch alebo aj na Facebooku.

Čo v tejto sérii článkov nenájdete?

Táto séria nie je návodom ako trénovať maratón. Zaoberá sa len obdobím cca 2 týždne pred pretekmi, teda finišom vášho zhruba trojmesačného prípravneho cyklu.

Predpokladajme, že doteraz ste aspoň viac-menej trénovali a na svoj veľký beh ste patrične pripravení. Ak príprava nebola dodržaná na 100%, určite netreba vešať hlavu. Veľké objemy teraz už nenatrénujete, no to neznamená, že máte teraz úplne prestať trénovať – alebo naopak, trénovať až do preteku stále rovnako.
Prajeme vám príjemné dotrénovanie, príjemné predštartové motýle a samozrejme, príjemné čítanie.

лобановский политикunique wedding gownкриптовалютумакияж для сер зеленых глазНарек Тунянhttps://www.depo.ua/rus/money/do-2030-roku-potuzhnosti-vde-v-ukrayini-perevischat-12-gvt-pres-reliz-20181112868236

10 Replies to “Ako zvládnuť maratón – séria”

 1. Veľmi hodnotný článok Matúš.
  Mňa zaujalo toto:
  Zakopávanie ide dokopy s prirodzenou elasticitou svalov, čo je tiež energia, ktorú určite chcete počas dlhého behu využiť.
  Kde si o tom mozem precitat viac – je to pre mna nova vec – ktoru som nevyuzival, pretoze som jej nerozumel (a nerozumiem stale).

 2. Ešte ma napadla jedna vec, ktorú môže niekto podceniť a tou je pitný režim.
  Rovnako ako si to spomenul pri strave – aj pri pití, by mal človek pravidelne počas celého roka do seba liať litre vody (koľko? to už nechám na každého vlastné zdroj informácií, no určite to nie je liter kokakoly, alebo 3 kávy denne) a na pretek prísť už s telom, ktoré je z predchádzajúcich dní dobre pripravené a hydratované.

 3. Super clanok :) Iontak tento rok na MMM bude ten isty co pocas maratonu v BB .. a pokial vsetko pojde podla planu a budeme pri miesani, tak bude odpovedat teplote a pocasiu pocas maratonu (nemal by byt tak sladky) ..

  1. Wau! Ja si sice asi ajtak nedam, ale to, ze sa pripravuje podla teploty a pocasia na mna urobilo dojem. Pekne! Toto znie ako prispevok niekoho zo zakulisia akcie, ci? :)
   Vdaka za komentar.

  2. Tak uz je po .. ale dufame ze iontak chutil (ak si niekto dal), na kazdej akcii sa snazime pripravit iontak najlepsie ako sa da a teda hustota musi odpovedat teplote. Ide o nas produkt za ktorym si stojime a ako “ex” bezci dufame ze bude pomahat:) reklama do komentarov nepatri ale verim ze sa este stretneme a snad aj na dalsom rocniku MMM …

 4. Pekne napisane, naozaj !! Ja osobne pouzivam lekarsku vazelinu aj na bradavky a nedam na to dopustit. Nic ine mi nefungovalo…leukoplast sa vzdy po par km odlepil. A do krvy zodrate bradavky su veru nieco, comu sa dufam uz vzdy vyhnem :)

  Tibor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *