Bežecká knižnica

Čítame dobré veci. Shakespeara, Dickensa, Poe-a, a Chucka Palahniuka. Fakt. Občas aj Hviezdoslava (a to vážne, že naozaj.)

No a potom ešte aj Kiliana, Scotta, a čakáme, či už konečne niečo napíše aj Tony (a zdá sa nám, že je asi jediný z partie, ktorý by ju naozaj aj vedel napísať sám, a z literárneho hľadiska skutočne na úrovni, viď. jeho blog a jeho Ultimate Direction tag.)

Každopádne, predstavujeme vám našu obľúbenú bežeckú/trénovaciu poličku, ktorú podľa nás stojí za to prečítať. (Linky na knihy sú afiliátne.)

Stvorení pre beh (Born To Run), od Chrisa McDougalla. Táto kniha vstúpila do dejín moderného behu (a okrem iného naštartovala sériu trojslabičných názvov, všimli ste si?). Hlása minimalizmus a návrat k jednoduchosti, a robí to pomocou fantasticky napísaného príbehu dnes už legendárneho Caballa Blanca, mnohých zvučných mien a kadejakých vedeckých výskumov. Niektorí jej vyčítajú povrchnosť a neobjektívnosť, a tiež viac nadšenia než vedy – ale popravde, kto skúsil minimalistickú obuv s rozumom a opatrne, k tlmiacej a vystuženej sa už nevie vrátiť. Martinus ponúka aj verziu v češtine, angličtine a paperback v angličtine.

Eat and Run alebo príbeh Scotta Jureka. Je to pomerne temný osobný príbeh o tom, ako sa v Scottovi rozvinul jeho neskutočný talent, a tiež sprievodca vegánstvom. Knihu nepíše Scott sám, avšak číta sa to veľmi dobre. Martinus ponúka aj v angličtine. 

Run or Die alebo príbeh Kiliana Jorneta (zatiaľ posledný zo série trojslabičných názvov. Od Tonyho očakávame niečo v zmysle Win and Eat, Run and Win alebo Win and Die.) Toto dielko je veľmi introspektívne a je najmenej príbehové. Nenájdete v ňom veľa rád o tom ako behať, ale zato uvídíte do Kilianovej hlavy. Miestami je pozoruhodne filozofický, miestami technický, a väčšina je o tom, ako sa musíte totálne prekonať ak niečo chcete dosiahnuť. Ak obdivujete Kiliana, určite si nenecháte ujsť. Dostupné aj v angličtine.

Behání s Keňany. O tejto knihe sa na obálke píše, že je nasledovníkom Born to Run, no asi to nie je celkom tak – je to iná kniha. Je však fascinujúca v tom, že jej autor žil riadne dlho v Afrike so súčasnými elitami maratónov, díval sa v akej chudobe žijú, a videl ako dlho im vydrží výhra z jedného svetového maratónu (biedne krátko). Vrátil sa do tohto nášho vyspelého sveta zmenený a pokorený. Určite odporúčame, ale nečakajte od nej výsledky výskumov ani Liebermanna. 

Dejiny behania. Najlepšie asi vystihne túto knihu slovo dokument, alebo snáď …. dejiny? behania. Stretnete v nej Vikingov, preteky na slonoch, legendárnych lietajúcich mníchov, inkských bežcov, a tiež samozrejme Emila Zátopka, Artura Lydiarda a Tarahumarov. Nádhera.

You, only faster od svetoznámeho coacha Grega McMillana, autora rovnako preslávenej McMillanovej bežeckej kalkulačky. Kniha vám vysvetlí základné pojmy bežeckej abecedy a ponúkne tiež viacero bežeckých plánov. Dôležitejšie však je, že vám tiež umožní vyskladať si pre seba vlastné tréningové plány, a to s ohľadom na vašu vlastnú regeneráciu a individuálne potreby. To si ale už vyžaduje trochu si poznať svoje telo a možnosti, a preto by sme povedali, že je určená bežeckým pokročilým (alebo aspoň falošným začiatočníkom). Na amazon.com ju v Kindle verzii dostanete za 10 dolárov. A Kindle appku môžete mať vo svojom telefóne, tablete alebo PC.

Máme ešte aj ďalšie skvelé veci, ako napríklad Runner’s anatomy – fenomenálna príručka bežeckej anatómie s podrobnými nákresmi, Tréning väzňa (cvičenie s vlastnou váhou), alebo neskutočne dobré bežecké príručky pre bežkyne – matky Run like a Mother a Train like a Mother. Ale do konca leta už čítať máte čo. Zvyšok neskôr.лобановский александр дочьгубы омбре видеочто такое жерлицаанонимайзер.фильмы китайскиеbest time of year to visit st petersburg russia